вторник, 14 юни 2022 г.

Една дузина голове

Преди последния кръг на сезон 1977/1978 година от Бундеслигата лидери са 2 отбора с равни точки – Кьолн и Борусия Мьонхенгладбах. Това, което  се случва в последния кръг и до днес буди съмнения относно честността на един от мачовете.

Двата мача започват по едно и също време, а само след 13 игрови минути Гладбах повежда с 3:0 след два гола на Юп Хайнкес и едно попадение на Карстен Нилсен, а в 22-рата минута „жребчетата“ вече водят с 4:0 на Дортмунд след гол на Кале Дел'Хайе,  до края на полувремето резултата набъбва на 6:0! Точни са отново Хайнкес и Хаки Вимер.

В другия важен мач, Кьолн води само с 1:0 на Санкт Паули. При тази ситуация  все няма нищо страшно за „козлите“, но там на полувремето разбират резултата от мача на двете Борусии и не могат да повярват какво се случва пред очите им.

Все пак трябва да се отбележи, че и Борусия Дортмунд не играе за нищо в този двубой, след като цял сезон са били замесени в битката за оцеляване, няколко кръга преди края си гарантират оставането в елита и доиграват оставащите мачове лежерно.

Идва ред на вторите полувремена на двата най-важни мача за сезона, при Борусия и Борусия чудото продължава, до 66-та минута резултата вече е 9:0 след голове на Хайнкес, Нилсен и Дел'Хайе, а Коьлн води „само“ с 2:0. Така преднината от головата им разлика е стопена от 10 гола на едва 3!

Мачовете продължават, треньорът на „козлите“ следи  другия мач и след всеки гол за Гладбах яростно ръкомаха към своите да атакуват. Футболистите чуват виковете му 7:0, 8:0, 9:0,10:0 и наливат все повече страх в главата и краката си.

В крайна сметка Гладбах печели с 12:0 срещу Дортмунд, което е най-изразителната победа в историята на Бундеслигата. Вратаря на дортмундци Петер Ендрулат споделя по-късно, че се е чувствал като на хокеен мач, а с всеки изминат гол, разочарованието в отбора се е увеличавало и след 7-ия гол е спрял да ги брои.

Въпреки двуцифрената победа „жребчетата“ не успяват да станат шампиони на Германия, защото „козлите“ от Кьолн, взимат нещата в свои ръце и побеждават с 5:0, с което справедливостта възтържествува. Гладбах завършва с голова разлика + 42, а Кьолн + 45. Въпреки, че футбола е нелогична игра, тук логиката победи, защото нямаше да е честно другояче.

Съдия: Фердинанд Биверзи
Зрители: 38 000
Стадион: Райнщадион, Дюселдорф
Дата: 29 април 1978 г.
Борусия Мьонхенгладбах: Волфганг Клеф, Берти Фогтс, Ханс-Юрген Виткамп, Вилфрид Ханес, Хорст Волерс, Карстен Нилсен,  Кристиан Кулик, Херберт Вимер, Юп Хайнкес,  Кале Дел'Хайе, Алан Симонсен (77. Евалд Лийнен)
Треньор: Удо Латек
Борусия Дортмунд: Петер Ендрулат, Аманд Тайс, Вернер Шнайдер, Лотар Хубер, Херберт Майер, Буркхард Зеглер, Мирко Вотава, Ханс-Йоаким Вагнер, Петер Гайер, Манфред Бургсмюлер, Волфганг Франк,
Треньор: Ото Рехагел
Голове: Юп Хайнкес (1, 12, 32, 59, 77 мин.), Карстен Нилсен (13, 61 мин.), Кале Дел'Хайе (22, 66 мин.), Херберт Вимер (38 мин.), Евалд Лийнен (87 мин.), Кристиан Кулик (90 мин.)